Halı Yıkamanın Püf Noktaları

Halılarınızı elde, halı yıkama makinesi ile ve profesyonel halı yıkama şirketleri ile olmak üzere üç şekilde yıkamanız ya da yıkatmanız mümkündür.

Halılarınızı elde yıkamak için ön hazırlık olarak fırça, süpürge, kova, bez gibi temizlik gereçleri edinebilirsiniz. Temizlik sırasında eldiven kullanmayı unutmayın. Evde halı yıkamanın püf noktası; halınızı deterjan kalıntısı kalmayana kadar arkalı önlü yıkamak ve sonrasında güneşi direk almayan bir yerde iyice kurumasını sağlamaktır. Aksi takdirde bakteri üretimi ile birlikte koku oluşabilir ve halılar yıkanmasına rağmen hijyenik olmazlar.

Halı genel olarak yıkandıktan sonra halı saçakları ile de ayrıca ilgilenmek gerekir. Bazı halıların saçakları oldukça sıktır. Su ve deterjanı almayan halen kirli kalan yerler olabilir. Bir fırça yardımı ile fırçalayabilir, aralarını açabilir ve iyice temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Halı saçaklarını kuruturken ise karışmaması için düz bir zeminde kurutmanız gerekir.

Halı temizliği için halı yıkama makinesi kullanacaksanız, halı yıkama makinesinde hangi deterjan kullanılır bilmeniz gerekir. Herhangi bir marketten kolaylıkla bulabileceğiniz halı yıkama şampuanları ve leke çıkarıcılarının makine için olanlarından almalısınız.

Halı temizliği için deterjan çeşitlerine bakacak olursak organik ve kimyasal çokça seçenek bulmamız mümkündür. Deterjan seçimi, kişinin istek ve ihtiyaçlarına göre değişmekle birlikte; sağlık açısından bizim tavsiyemiz önce sirke ve karbonat gibi organik çözümlere yönelmenizdir.

Halılarınız hem parlasın hem de lekelerinden arınsın istiyorsanız, beyaz sirke ile temizleme yöntemini uygulayabilirsiniz. Parlatmak için silme suyuna sirke ekleyebilir, lekelerden kurtulmak için de sirke ve tuz karışımı kullanabilirsiniz.

Halının üzerindeki lekelerden çabucak kurtulmak için çamaşır sodası ile halı temizleme yapmanız yeterli olacaktır. İçeriğinde yalnızca sodyum karbonat olmasından ötürü doğal bir halı temizleme yöntemidir.

Halı temizliğini uzun süre korumak için sık sık havalandırmayı ve süpürmeyi ihmal etmeyin.