Halı Silmek İçin Ne Kullanılır?

Özellikle el dokuması, yün ve doğal boyama yapılmış halılar için deterjan yerine el sabunu ya da arap sabunu kullanarak rengin akması, solması, halının yıpranması gibi durumları engellemiş olursunuz. Arap sabunu ile halı silme eskilerden beri kullanılan, halı şampuanı şirketlerin milyon dolarlık reklam bütçelerine karşı ev hanımlarının kulaktan kulağa yayarak popülaritesini koruduğu bir yöntemdir.

Ayçiçek yağı ve sabun bazından oluştuğu için zararlı kimyasal içermeyen bu ürünün, günümüzde maliyetlerin düşmesi ve rekabetin artması ile katkılı olanları çıkmıştır. Yanmış eski yağlar ve ucuz esansların da eklenerek yapıldığı arap sabunları, maalesef kimyasal deterjanlardan farksızdır. Bu nedenle mutlaka yüzde yüz doğal arap sabunu tercih etmelisiniz.

Halı temizliği karbonat sayesinde de sağlıklı bir şekilde yapılabilir. Karbonat gibi hem ucuz hem de kolayca bulunan bir ürün ile halınızı kötü kokulardan arındırabilir, bakterileri yok edebilir, nemini alabilir, rengini koruyabilir ve yağ lekelerinden kurtarabilirsiniz. Halı silmek için seçtiğiniz temizlik maddesi kadar kullandığınız fırça ve bez çeşidinin de sonuca etkisi olacaktır.